money-163502_1280

Jak poprawić jakość? Zarządzanie (byle) jakością w małej firmie.

Zanim założyłem swoją pierwszą firmę, nie  zdawałem sobie sprawy jak ważne jest pojęcie jakości. W pierwszych miesiącach działalności skupiałem się przede wszystkim na pieniądzach: ile zarobiłem lub straciłem, czy wystarczy mi na ZUS, czy kolejny miesiąc będę pracował na firmę, czy może uda mi się zarobić jakieś pieniądze dla siebie, które mógłbym wydać. Pojęcie jakości tego co robię zostało odsunięte na dalszy plan. To był duży błąd. Udowodnię wam to w dzisiejszym wpisie.

Czym jest jakość?

W wikipedii znalazłem informację że wielki filozof Platon powiedział kiedyś że jakość to pewien stopień doskonałości. Zaraz, przecież definicja Platona, nie jest tożsama z naszymi odczuciami. Jakość kojarzy się z czymś idealnym, trwałym, niezawodnym, bezpiecznym. Produkt jakościowy, to przecież produkt z górnej półki, ekskluzywny, najlepszy. Jak zatem zrozumieć pojęcie jakości?

Jakość to szerokie pojęcie – obejmuje zarówno produkty drogie, o najwyższej jakości oraz produkty tańsze o niższym stopniu jakości. Kiedy spojrzymy na to zagadnienie szerzej to zrozumiemy że jakość to pojęcie które opisuje pewien stopień doskonałości. Wydaje mi się ze przez reklamy samochodów nasze pojęcie co do jakości jest takie jednostronne. Przez to młodzi i początkujący przedsiębiorcy, którzy przykładowo sprzedają tanie chińskie przedmioty, kompletnie nie myślą o zarządzaniu jakością. Podobnie bazarowy sprzedawca, lub właściciel sklepu z odzieżą używaną nawet nie pomyśli że może zarządzać jakością.Przecież sprzedaję tanie produkty – po co to robić?

A to jest duży błąd. Właśnie przez taki błąd, wyżej wymienieni internetowi przedsiębiorcy wysyłają niedbale spakowany towar zawinięty w gazety lub inne śmieci,  bazarowy handlarz nie zapewni nawet zwykłej przymierzalni dla swoich klientek, a pracownik sklepu z odzieżą używaną nie dba o czystość w swoim salonie.

Jakość to stopień doskonałości. Klienci którzy kupują tańsze produkty, oczekują jakości, która ich zadowoli. Jeżeli kupujesz mercedesa to liczysz na to że przez ładnych parę lat Ci się nie zepsuje. Jeżeli zaś kupisz sobie używanego fiata to zdajesz sobie sprawę że od czasu do czasu będzie trzeba go naprawić. Pytanie teraz w jakim stopniu jakość produktu zaspokoi Twoje oczekiwania. Jeżeli merol zespsuje Ci się dwa razy w roku, natomiast 20 razy tańszy fiat zepsuje się 5 razy, to według własnych indywidualnych odczuć zdecydujesz, który z tych produktów jest dla Ciebie bardziej jakościowy.

Zarządzanie jakością.

Zarządzanie jakością to nic innego jak tworzenie takich produktów lub usług, które będą zaspokajały potrzeby klienta, w takim stopniu jaki tego oczekują, przy akceptacji drobnych błędów.

Jakość obejmuje wiele obszarów działalności firmy. To nie tylko produkcja, ale sprzedaż, finanse, zarządzanie ludźmi. Właściwie zarządzanie jakością można wprowadzić w każdym obszarze działalności przedsiębiorstwa. Każdy proces w firmie, każda procedura, plan lub działanie może być objęty zarządzaniem jakością.

dollar-163473_1280

Dlaczego warto to robić? Dla pieniędzy!

Pomyśl jeżeli będziesz zaspokajał potrzeby klientów, w takim stopniu jakim go oczekują – to czy pójdą oni do konkurencji? Dbanie o jakość jest jednym z elementów przewagi konkurencyjnej. Klienci lubią kupować łatwo, przyjemnie – klienci lubią być zadowoleni z zakupów. Zadowolenie pojawia się wtedy, kiedy otrzymana jakość jest większa od tej jakiej oczekują od produktu, obsługi, od firmy.

Zarządzanie jakością nie jest wcale takie skomplikowane jak się wydaje. Jeżeli popatrzysz na swój produkt lub usługę oczyma klienta, to z pewnością znajdziesz takie obszary swojego biznesu, które można poprawić. Przykładowo niewielka zmiana wizerunku (np zmiana szablonów mailowych lub grafiki na stronie) znacznie wpłynie na odbiór Twojej firmy w oczach klienta. Jeżeli masz sklep internetowy to zadbaj o wygląd swoich przesyłek – pakuj je starannie i nie wrzucaj do nich śmieci. Jeżeli sprzedajesz tanie rzeczy to postaraj się zrobić tak, żeby Twój klient czuł się wyjątkowo – jakby kupował mercedesa 🙂

Takie działanie zaprocentuje.

Zapomnij o bylejakości.

Staraj się wszystko robić dokładnie i perfekcyjnie – wtedy klienci odczują że zależy Ci na nich. Najlepsi sprzedawcy zawsze w pierwszej kolejności starają się dogodzić klientowi. Takie podejście jest bardzo rozsądne, jest to inwestycja która zwraca się wielokrotnie. Czasy kiedy wystarczyło mieć produkt, żeby coś sprzedać minęły. Teraz wygrywają Ci przedsiębiorcy, którzy mają stałych klientów.

Jak zatem wprowadzić zarządzanie jakością w małej firmie? W pierwszej kolejności znajdź obszary swojej, które możesz poprawić lub zrobić lepiej. Warto też analizować poczynania konkurencji. Podglądanie innych firm, nawet spoza branży też może być dobrym sposobem na wprowadzenie kilku nowych pomysłów. Przykładowe obszary które można przeanalizować:

  • produkt – jego jakość, wygląd, opakowanie, cechy, cenę, opis
  • obsługa klienta – standardy, sposoby kontaktu, rozwiązywanie trudnych spraw, obsługa reklamacji, obsługa zamówień, komunikacja mailowa, rozmowa przez telefon…
  • miejsce prowadzenia działalności – czystość, ergonomia, warunki pracy, zasady użytkowania środków w firmie,
  • relacje w firmie – relacje między pracownikami, relacje między pracownikami a szefem, podział obowiązków, czas pracy
  • zarządzanie finansami – zasady zarządzania finansami, metody płatności, szukania oszczędności, dodatkowe zyski

Obszary działalności, które wymieniłem to tylko przykłady. Każdy przedsiębiorca powinien raz na jakiś czas usiąść sobie i zastanowić się nad swoją firmą. Co mogę w niej poprawić, co warto usprawnić – jak poprawić jakość?

Odpowiedzenie sobie raz na jakiś czas na takie pytania to najprostsza forma zarządzania jakością. Nie potrzeba w niej żadnej teorii, tylko trochę zdrowego rozsądku. Warto także takie pytania zadawać sobie w zespołach, jest wtedy większa szansa że wymyślimy coś konstruktywnego.

Zarządzanie jakością – podsumowanie.

Zarządzanie jakością powinno być Twoim priorytetem – dzięki temu wyróżnisz się na tle innych małych firm. Twoi klienci odczują że zależy Ci na nich, a jest to najprostsza droga do tego, żeby stali się wiernymi klientami. Sam wiesz że dużo łatwiej i taniej utrzymać przy sobie stałego klienta niż ciągle szukać nowych.

Mam nadzieję że mój wpis skłonił Cię do przemyśleń ta temat swojej firmy. Zachęcam do komentowania pod artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *